پیام تبریک حجه الاسلام و المسلمین سید رسول نریمانی به مناسبت ولادت امام رضا علیه السلام

...

 

هشتمين امام اهل بيت، علىّ بن موسى بن جعفر بن محمّد بن علىّ بن الحسين بن علىّ بن ابى طالب عليهم السّلام است، كه در مدينه متولّد شده است. پيشواى هشتم علیه السلام در بندگى خدا يگانه عصر خود بود و در موضوعات مختلف علمی و دانش­‌هاى بشرى، از گذشته، حال و آينده عالم و دانش آن حضرت به احكام الهى و معارف دينى و تفسير و تأويل آيات قرآن محدود نمى‏‌شد. که به جهت این علم نامحدود از سوى پدر و جدّش «عالم آل محمّد» لقب يافت1.

امام رضا علیه السلام به خاطر موفقيت‌ها و پيروزي‌هايى كه در صحنه‏‌هاى علمى و فرهنگىِ مختلف كسب كرد، از سوی علما و دانشمندان اسلامى، ایشان مجدِّد سده دوم تاريخ تشيّع به شمار آمده‌‏اند2. منزلت و موقعيّت علمى امام رضا عليه السّلام به حدّى چشمگير بود كه دوست و دشمن بر آن اعتراف داشته در برابرش سرتعظيم فرود آوردند.

دوران امامت امام رضا علیه السلام از نظر سياسى و فرهنگى از حساسيت ويژه‌‏اى برخوردار بود و اوضاع سياسى فرهنگى در جهتى پيش مى‌‏رفت كه افكار را متوجه مكتب اهل ‏بيت كه در وجود آن حضرت خلاصه مى‏‌شد، مى‏‌كرد. در بعد سياسى، هارون مى‏‌پنداشت با به شهادت رساندن موسى ‏بن جعفر علیهما السلام اوضاع سياسى بر وفق مراد او پيش خواهد رفت، ولى واقعيت خلاف پندار او را نشان داد. در بعد فرهنگى نیز علاوه بر رويارويى جبهه امامت با عقايد و آرا گوناگون كلامى و فلسفى كه در پى سياست درهاى باز حكومت عباسيان، وارد جامعه اسلامى شده بود، امام هشتم علیه السلام رهبری مذهبی جامعه را بر عهده داشتند، و ایشان این مهم رابه خوبی ­به سرانجام رسانیدند.

ولادت هشتمین امام شیعیان را به پیشگاه حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف  و همکاران محترم گروه صنعتی انتخاب تهنیت و شادباش می­‌گوییم.

سید رسول نریمانی

پی‌نوشت‌ها:

1) تاریخ زندگانی امام رضا(ع)، علی رفیعی، جلد 1، ص 68

2) پیشوای هشتم شیعیان، محمد باقر ساعدی، جلد 1، ص

Image CAPTCHA
کد نمایش داده شده در تصویر روبرو را در کادر بالا وارد نمایید.