مدیر محصولات گازسوز گروه صنعتی انتخاب در گفتگو با رادیو اقتصاد

...

احسان صادق نژاد:کیفیت اجاق گازهای ایرانی از نوع خارجی آن بالاتر است

احسان صادق نژاد در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: علاوه بر این خدمات پس از فروش اجاق گازهای ایرانی مطلوب تر از انواع خارجی آن بوده و استاندارد و ایمنی آنها نیز بالاتر است.

وی با بیان اینکه دونوع اجاق گاز صفحه ای و ایستاده تولید می شود، اظهار داشت: از ویژگیهای اجاق گاز های ایستاده از جمله کالاهای پرمصرف در آشپزخانه به حساب می آیند بر این اساس باید از دوام و بازدهی بالایی برخوردار باشند.

این کارشناس محصولات گازسوز دارابودن شبکه چدنی محکم با استقامت بالا و مجهز بودن به ترموکوبل را از ویژگیهای مهم دیگر اجاق گازهای ایستاده دانست و گفت: تمیزی آسان این گونه اجاق گازها عامل دیگری در انتخاب آن از سوی مشتری است.

وی با بیان اینکه هم اکنون اجاق گازهای بازار دارای سیستم خود تمیز کننده هستند، ادامه داد: در حال حاضر اجاق گازها درسه نوع ولومی یا سبک اروپایی،  دیجیتال ولمسی در بازار عرضه می‌شوند.

صادق نژاد با تاکید بر اینکه اجاق گازهای لمسی به تازگی وارد بازار شده اند و با استقبال چشمگیر مشتریان روبرو هستند، خاطرنشان کرد: مجهز شدن به سیستم خود خاموش کننده از مشخصه های اجاق گاز های جدید موجود در بازار است.

وی مبحث استاندارد و ایمنی را در تولید اجاق گاز بسیار مهم عنوان کرد و بیان داشت:  سالانه حدود ۷۰۰ هزار دستگاه اجاق گاز در کشور تولید می شود که بیش از نیاز بازار داخلی است.

این کارشناس محصولات گازسوز ادامه داد: در یک شرکت با اندازه متوسط در یک روز کاری می توان سیصد دستگاه اجاق گاز تولید کرد بر این اساس می‌توان گفت که شرکتهای تولیدکننده داخلی توان تولید بیش از یک میلیون  دستگاه اجاق گاز در سال را دارند.

وی افزود: در حال حاضر 10 تا 20 درصد از سهم بازار در اختیار اجاق گازهای خارجی بوده باوجود این مسئله ظرفیت شرکتهای داخلی تکمیل نخواهد شد.

صادق نژاد  با اشاره به اینکه تحقق صدرات اجاق گاز به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه در گرو اتخاذ بسته های حمایتی در راستای صادرات این محصول است، اظهار داشت: علاوه بر این باید مصرف کنندگان داخلی نسبت به استفاده از اجاق گازهای ایرانی که از کیفیت و خدمات پس از فروش بالاتری برخوردار هستند، ترغیب کرد.

وی تنها تفاوت اجاق گازهای خارجی را با انواع داخلی آن تنها در اسم آنها دانست و گفت: اجاق گاز های ایرانی از کیفیت مطلوب تری برخوردار هستند بنابراین توان رقابت با محصولات سایر تولید کنندگان خارجی در سطح جهان را دارند چراکه اجاق گاز های داخلی از آپشن های بیشتری برخوردار هستند.

این کارشناس محصولات گازسوز با بیان اینکه هم اکنون در دنیا سه سبک  اجاق گاز وجود دارد، افزود: این سبکها سه نوع آسیایی، اروپایی و آمریکایی را در بر می‌گیرد براین اساس سبک اروپایی بیشتر به طراحی و دیزاین محصول توجه داردو بیشتر محصولات در این بخش لوکس هستند.

وی ادامه داد: اجاق گاز های آمریکایی نیز آپشن های بیشتری دارند و بسیار الکترونیکی هستند و سبکهای آسیایی نیز شبیه سبک های آمریکایی است.

صادق نژاد با تاکید بر اینکه هم اکنون یکی از تولید کنندگان اجاق گاز در ایران محصولی تولید می کند که به طور کامل شبیه محصول خارجی آن است، خاطرنشان کرد: متاسفانه گاهی برخی از افراد خواستار خرید محصول خارجی با قیمت بسیار بالا هستند که از مهمترین دلایل آن نبود فرهنگسازی وعدم اطلاع رسانی فروشندگان این کالاها به مشتریان است.

وی عنوان کرد: اجاق گازهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند شامل استاندارد اجباری هستند که مباحث ایمنی، عملکردی، گارانتی و مصرف انرژی را در بر می گیرد.

این کارشناس محصولات گازسوز همچنین افزود: در حال حاضر فضای منازل مسکونی بسته بوده و مجهز به سیستم پکیج و شیشه های دوجداره هستند بنابراین اکسیژن مورد نیاز آنها باید به بهترین نحو تامین شود، علاوه براین محصول اجاق گاز نباید گاز co تولید کند و میزان تولید این گاز باید قابل کنترل باشد همچنین اجاق گازها نباید نشتی گاز نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر استاندارد ایران در عرصه تولید اجاق گاز با جدیت فعالیت دارد، بیان داشت: متاسفانه تنها نمونه ای از محصولاتی که از خارج وارد کشور می شوند محصول مورد آزمایش قرار می گیرد و پس از آن در بازار داخلی به فروش می رسد اما همه محصولات داخلی آزمایش می شوند.

صادق نژاد اظهار داشت: مبحث خدمات پس از فروش باید مورد اجاق گازها جدی گرفته شود بر این اساس بهتر است مصرف کنندگان از محصولات با کیفیت ایرانی استفاده کنند .

وی افزود: با توجه به اینکه در تولید محصولات خرابی نیز وجود دارد بنابر این خریداران باید از فروشندگان تقاضا کنند که آیا محصول مورد نظر خدمات پس از فروش نیز دارد یا نه؟

این کارشناس محصولات گازسوز خاطرنشان کرد: اگر محصولی از سوی یک شرکت معتبر که دارای خدمات پس از فروش معتبر نیز بوده توسط مصرف کنندگان خریداری شود ابتدای کار و تعهد شرکت تولید کننده به حساب می آید چرا که در ارائه خدمات پس از فروش نیز تولید کننده سود می برد.

وی با بیان اینکه هم اکنون در کشور ظرفیت برای صادرات اجاق گاز وجود دارد اما برای صادرات این محصول باید حمایت‌های لازم صورت گیرد، گفت: بسته های حمایتی برای صادرات اجاق گاز باید بیش از دستگاه‌های حمایتی کشورهای دیگر باشد تا بتواند محصول مورد نظر در کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه به فروش رسد.

صادق نژاد ادامه داد: در صورت تحقق بسته های حمایتی برای صادرات اجاق گاز ، تولیدکنندگان هیچ گونه مشکلی برای تولید این محصول ندارند.

وی شهرهای تبریز،  اصفهان و مشهد را قطب صنعتی کشور در تولید اجاق گاز دانست و عنوان کرد: استاندارد های اجاق گازهای ایرانی بالاتر از استانداردهای اجاق گاز های اروپایی ، آمریکایی و سایر کشورهای جهان است چرا که استانداردهای اجاق گازهای تولید ایران از سایر کشورهای جهان برگرفته شده بنابرین قوی تر از آن ها در دستور کار قرار گرفته است.

این کارشناس محصولات گاز سوز بیان داشت: هم اکنون تولید کنندگان اجاق گاز در ایران توانایی آن را دارند تا محصولی را تولید کنند و به کشورهای اروپایی صادر کنند که دارای کیفیت بالاتر از سایر محصولات تولید شده در کشور های دیگر است.

وی مهمترین موانع تحقق این مهم را قوانین نامناسب برای صادرات اجاق گاز دانست و ادامه داد: فرهنگ سازی برای مصرف کالای ایرانی باید از کودکی آغاز شود خوشبختانه هم اکنون کمپین هایی وجود داردکه مصرف کنندگان را به سمت خریداری کالای ایرانی ترغیب می کنند البته این فرهنگ سازی باید از مدارس آغاز شود و معلمان در تحقق این مهم نقش ارزنده ای دارند.

برنامه «کالای ایرانی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 10 صبح به مدت 55 دقیقه با هدف حمایت از تولید ملی و معرفی کالاهای داخلی تهیه و پخش می‌شود.

Image CAPTCHA
کد نمایش داده شده در تصویر روبرو را در کادر بالا وارد نمایید.