آغاز امامت امام زمان علیه السلام

اشرفی

آیا نهم ربیع الاول آغاز امامت امام زمان علیه السلام است؟

برای شهادت پدر بزرگوار امام زمان علیه السلام حضرت امام حسن عسکری علیه السلام اقوال مختلفی وجود دارد، بعضی شهادت ایشان را اول ربیع دانسته اند(1) و برخی چهارم ربیع الاول را ذکر کرده اند.(2) ولی از میان تمامی اقوال (که ظاهرا حدود ده قول وجود دارد) سخن حق و صحیح آن است که شهادت ایشان در هشتم ربیع الاول بوده است.
و اما کیفیت و همچنین زمان دقیق شهادت ایشان طبق روایت معتبر محمد بن حسین و همچنین ابوسهل اسماعیل بن علی نوبختی به این شرح است:
در هنگام نماز صبح روز هشتم ربیع الاول، امام حسن عسکری علیه السلام فرزند خودشان یعنی حضرت مهدی علیه السلام را به حضور طلبیدند. همین که امام حسن عسکری علیه السلام نگاهشان به فرزندشان افتاد گریه کردند و فرمودند:
ای سید اهل بیت علیهم السلام خود، به من آبی بده. که همانا من به سوی پروردگارم می روم. سپس امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف با جوشانده‌ای که برای حضرت آماده کرده بودند ایشان را سیراب نمودند. در این هنگام امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند که مرا برای نماز مهیا کنید. و امام زمان علیه السلام نیز پدرشان را وضو دادند. و در همان وقت نماز صبح، یازدهمین خورشید امامت و ولایت به شهادت رسید.(3)

هشتم ربیع الاول روز آغاز امامت امام زمان (علیه السلام)
با توجه به مطلبی که گذشت زمان دقیق شهادت امام حسن عسکری علیه السلام هنگام نماز صبح روز هشتم ربیع الاول بوده است. معلوم و واضح است که زمان نماز صبح قبل از طلوع آفتاب و آغاز روز می باشد. و به همین جهت روشن می شود که با طلوع آفتاب و شروع روز هشتم ربیع الاول، امامت امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف آغاز شده است. و نهم ربیع الاول روز دوم امامت ایشان بوده است.

پی نوشت‌ها:
1. مصباح کفعمی، ج 2، ص 533 و بحارالانوار، ج 50، ص 335.
2. مسارالشیعه، صص 28 - 29.
3. روایت معتبر محمد بن حسین: کمال الدین شیخ صدوق، ج 2، ص 473 و بحارالانوار، ج 50، ص331 و روایت ابو سهل: الغیبة، شیخ طوسی، ص 273 و بحارالانوار، ج 52، ص 16.

راسخون

Image CAPTCHA
کد نمایش داده شده در تصویر روبرو را در کادر بالا وارد نمایید.