ایران، کشور امام زمان علیه السلام

محسن رئیسی

آیا ایران، کشور امام زمان علیه السلام است؟

امام مهدی علیه السلام متعلق به همه انسان‌ها و امام هستی و پیشوای جهانیان است. شرق و غرب عالم به حضرت مهدی علیه السلام تعلق دارد. منظور از کشور امام زمان خواندن ایران، عنایت ویژه امام مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشریف به این منطقه است، زیرا تنها قسمتی که در آن، شیعیان آب و خاک دارند، حکومت می‌کنند و طبق احکام الهی و اهل‌بیت عمل می‌کنند، ایران است.
از سوی دیگر، تنها کشوری که انگیزه زمینه‌سازی ظهور دارد، ایران است. در هیچ جای دنیا کشوری نیست که حکومت آن شیعه باشد و یا ادعای زمینه‌سازی داشته باشد. لذا امام خمینی رحمت الله علیه می‌فرمایند: 
«این کشور صاحب‌الزمان است و باید کشوری باشد که تا ظهور موعود به استقلال خودش ادامه بدهد و قدرت خودش را در خدمت آن بزرگوار قرار بدهد».(۱) 
گفتنی است که شبیه این تعبیر نیز در جریان تشرف مرحوم آیت‌ الله العظمی نائینی از وجود شریف امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف نقل شده است که ایشان درباره حفظ ایران در جنگ جهانی اول فرموده‌اند: 
«اینجا‌ ‌خانه شیعه ماست، می‌شکند، خم می‌شود، خطر هست، ولی ما نمی‌گذاریم سقوط کند، ما نگهش می‌داریم».(۲)
بنابراین، اگر گفته می‌شود که ایران کشور امام زمان علیه السلام است، مقصود این است که ایشان نسبت به این مرز و بوم عنایت خاصی دارند و مردم آن نیز بیش از دیگران به آن حضرت اعتقاد و محبت دارند و در مسیر تحقق اهداف و آرمان‌های ایشان بیشتر می‌کوشند.
درباره این تعبیر که: «حضرت مهدی علیه السلام از مادری غربی و پدری شرقی است، پس شرق و غرب عالم متعلق به امام مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشریف است»، باید گفت: 
دین اسلام که توسط پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله آورده شد، برای تمام جهانیان تا ابد است. پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله، هم پیامبر شرق و هم غرب عالم بودند، با این‌که پدر و مادری شرقی داشتند. امام علی علیه السلام هم که از پدر و مادر شرقی به دنیا آمده بودند، بر شرق و غرب عالم امامت می‌کردند و هم‌چنین دیگر ائمه علیهم السلام. پس دلیل تعلق امام مهدی علیه السلام به شرق و غرب عالم، تولد ایشان از مادر غربی و پدری شرقی نیست.

پی‌نوشت‌ها:
۱.صحیفه نور، ج۱۴، ص۱۹۵. در این رابطه در فصل‌نامه انتظار، شماره۱، ص۲۰، سخنان امام خمینی رحمت الله علیه گردآوری شده است.
۲.عنایات حضرت مهدی علیه السلام به علما و طلاب، ص۳۱۵. نمونه‌های مشابه دیگری نیز در کتاب میر مهر، ص۲۵ نقل گردیده است که عنایات امام عصر(عج) به ایران را ثابت می‌کند. 

پورتال جامع مهدویت

Image CAPTCHA
کد نمایش داده شده در تصویر روبرو را در کادر بالا وارد نمایید.