رویت شدن ماه

در مورد رویت شدن ماه در پایان ماه رمضان و فرا رسیدن عید سعید فطر می خواستم بدانم که آیا از ائمه در این مورد حدیثی وجود دارد و نظر آنها چه بوده است و اگر ماه را در یک جا رؤیت می کردند در همه جا عید می شود یا بالعکس؟

در مورد ابتدا و انتهای ماه رمضان روایات متعددی است که از جمله آن «صم للرویه وافطر للرویه» است یعنی با دیدن هلال اول رمضان روزه بگیرید و با دیدن هلال شوال افطار کن.

اما این که با دیدن هلال در یک نقطه برای همه جا عید می شود محل اختلاف است. برخی از فقها می فرمایند اگر در منطقه شرقی ماه دیده شود نسبت به مناطق غربی که پس از آن افتاب غروب می کند حکم عید جاری است اما اگر در مناطق غربی دیده شود نسبت به شهرهای شرقی محل رؤیت ماه که اختلاف افق داشته باشند اثری ندارد زیرا معلوم می شود که ماه در آن مناطق تحت الشعاع خورشید و قابل رؤیت نبوده است و بنابراین حکم به عید نمی شود.
برخی دیگر از فقها می فرمایند با دیدن ماه در یک نقطه معلوم می شود که امشب، شب اول ماه رمضان یا شوال است بنابراین تمام نقاطی که شب مشترک دارند شامل حکم رؤیت هلال می شوند و برای آنها شب اول ماه محسوب می گردند و در سایر نقاط هم که روز است شب آینده آنها، شب اول ماه محسوب می گردد.
منبع: www.eporsesh.com

راسخون

Image CAPTCHA
کد نمایش داده شده در تصویر روبرو را در کادر بالا وارد نمایید.