مبارزه با دیابت با ورزش

...

به اعتقاد گروهی از پژوهشگران کالیفرنیا، تمرینات مداوم ورزشی می‌توانند از بروز شایعترین نوع دیابت جلوگیری کنند. همچنین کسانی که خطر ابتلا به این بیماری در بین آنها زیاد است، بیشترین نتیجه را از فعالیتهای بدنی به دست آورده‌اند.
75 درصد از کل بیماران، مبتلا به دیابت نابسته به انسولین هستند. اکثریت این بیماران را افراد چاق، مسن و کسانی تشکیل می‌دهند که سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت دارند.
رالف پافن بارگر و همکاران وی در دانشکده پزشکی استانفرد با تجزیه و تحلیل پاسخهای 6 هزار مرد درمدت 14 سال، وضعیت بهداشتی و نیز فعالیت آنها را مورد بررسی قرار دادند. نتایج به دست آمده نشان می‌دهند تمرینات مداوم ورزشی- پیاده روی و یا هرگونه فعالیت بدنی- احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد.
همچنین ثابت شد مصرف 500 کیلوکالری (معادل 1/2 مگاژول) انرژی در هفته، از خطر ابتلا به دیابت نابسته به انسولین تا 6 درصد می‌کاهد. یک فرد متوسط هنگام دویدن آهسته، یا یک ساعت شنا کردن و یا با 8 کیلومتر راهپیمایی به این مقدار انرژی نیاز دارد.
در دیابت، بیماران نمی توانند انسولین تولید کنند یا به آن مقاوم می‌شوند. انسولین هورمونی است که قند خون را تجزیه می‌کند.
پافن برگر می‌گوید ورزش حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهد و به نظر وی با ورزش کردن سوخت و ساز قند و چربی بهتر انجام می‌شود. اما جزئیات این کار هنوز برای ما معلوم نیست.
افراد چاق، سالمندان و بیمارانی که سابقه دیابت نابسته به انسولین در خانواده آن¬ها وجود دارد، با ورزش بهترین نتیجه را می‌گیرند. به گفته پافن برگر واضح است که این بیماران باید بیشتر فعالیت کنند.

Image CAPTCHA
کد نمایش داده شده در تصویر روبرو را در کادر بالا وارد نمایید.