اصول دين-امامت قسمت اول

...

چرا امامت از اصول دین است؟ و ما چه نیازی به امام داریم؟

ما در پی جوابگویی به این سؤال در واقع امامت را از دو جنبه بررسی می کنیم؛ اول از جنبه نقلی یعنی اینکه به چه دلیل و طبق چه آیه و روایتی امامت را جزءِ اصول دین قرار دادیم؛ دوم از جنبه عقلی یعنی اثبات کنیم که اصلاً انسان چه نیازی به امام دارد.

وامّا جواب قسمت اول سؤال: 1- خداوند در حجّة الوداع، پيامبر-صلی الله علیه و آله-  را مخاطب قرار داده و مى‏فرمايد:
اى پيامبر! آنچه از طرف پروردگات بر تو نازل شده است به مردم برسان و اگر چنين نكنى، رسالت خدا را انجام نداده‏اى (و رسالت تو بى‏سرانجام است) و بدان كه خداوند تو را از خطرات احتمالى حفظ مى‏كند و خداوند كافران را هدايت نمى‏كند.

با توجه به اینکه سوره مائده آخرین سوره ای است که بر پیامبر-صلی الله علیه و آله-  نازل گشته است و تا آن موقع همه مسائل اساسی مانند توحید، معاد و همه دستورات مانند،حج، نماز، روزه،زکات و جهاد گفته شده بود وبا توجه به اینکه پیامبر-صلی الله علیه و آله-  انسان ترسویی نبوده که بر جان خود بیم داشته باشد چرا که اگر این طور بود می بایست در سالهای اول بعثت که جمعیت کمی پیرو او بودند می ترسید نه در اواخر عمر که ده ها هزار نفر پیرو او شده بودند و با توجه به نحوه ابلاغ این پیام که در گرمای سوزان و جمع کردن تمامی حجاج بود معلوم می شود که باید پیام بسیار مهمی باشد که پیامبر-صلی الله علیه و آله-  از کارشکنی منافقان از بابت ابلاغ آن تا آن لحظه هراسان بود و با توجه به همه این قرائن و شواهد این مسئله نمی تواند به جز جانشینی پیامبر-صلی الله علیه و آله- باشد.

2- روایات بسیار زیادی که امامت را از امور مهم و زیربنایی اسلام معرفی کرده است که جهت اختصار فقط عنوان کتب را ذکر می کنیم. در كتاب وسائل الشيعه، 39 حديث و در كتاب مستدرك الوسائل، 17 حديث آمده كه مى‏فرمايد: بنا و اساس اسلام بر چند موضوع استوار است و ولايت و رهبرى را از اساسى‏ترين آنها مى‏داند، از جمله:
امام باقرعليه السلام مى‏فرمايد: بناى اسلام بر نماز، زكات، حج، روزه و ولايت استوار است.
زراره كه از شاگردان بزرگوار امام بود، مى‏پرسد: كدام يك از اين امور مهم‏تر است؟ امام مى‏فرمايد: ولايت از همه مهم‏تر است و سپس چنين توضيح مى‏فرمايد:
زيرا ولايت، كليد ساير مسائل است و والى نقش رهبرى و هدايتِ مردم را به ديگر موارد دارد.

ان شاء الله قسمت دوم سوال را در هفته آینده جواب خواهیم گفت.

نوشته: سعيد مظفري

Image CAPTCHA
کد نمایش داده شده در تصویر روبرو را در کادر بالا وارد نمایید.