اسرار موفقیت در کارها را اینجا بخوانید

...

 

هدف‌های شما علت اصلی فعالیت‌های شماست. پس از تعیین ارزش‌ها، روشن‌كردن تصویر آینده، كلام راهنما و هدف‌ها، زندگی كاری‌تان را طوری سازماندهی كنید كه روزانه هر ساعت در این چارچوب حركت كنید. هدف‌ها باید روشن، مكتوب، در دسترس و دارای برنامه زمان‌بندی‌شده برای اجرا باشند. شما باید هر روز روی آنها كار كنید.
تحقیقات روان‌شناسان نشان می‌دهد وجه تمایز انسان‌های موفق و ناموفق در كار، میزان تمركز آنها روی كاری است كه انجام می‌دهند. شما می‌توانید با تمركز نیروهای ذهنی و توانایی‌هایتان روی چند فعالیت مهم و محدود بسیار بیشتر از یك انسان معمولی و در زمانی بسیار كوتاه‌تر به موفقیت برسید.

همان‌طور كه انرژی متمركز در اشعه لیزر می‌تواند فولاد را برش دهد، توانایی در تشخیص‌ مهم‌ترین عامل موفقیت، شما را قادر می‌سازد به بالاترین سطوح موفقیت برسید. تشخیص این‌كه در هر ساعت و دقیقه از زندگی‌تان روی چه موضوعی تمركز كنید نیز عامل مهمی در رسیدن به نتیجه مطلوب است.

قانون ۲۰ و ۸۰ می‌گوید كه ۸۰ درصد نتایجی كه به دست می‌آورید، نتیجه ۲۰ درصد فعالیت‌های شماست، ۲۰ درصد از مشتری‌هایتان ۸۰ درصد از كل فروش شما را تامین می‌كنند؛ یا ۲۰ درصد از تولیدات یا خدماتی كه ارائه می‌كنید ۸۰ درصد سود شما را فراهم می‌آورد.

در تمام امور زندگی همین قاعده حاكم است. اگر می‌خواهید تمركزتان در كار را افزایش دهید و در كارتان موفق شوید،گزارش روزنامه جام جم را از دست ندهید؛

فهرست تهیه كنید

ابتدا فهرست تمامی هدف‌ها و فعالیت‌های ممكنی را كه می‌توانید انجام دهید، تهیه كنید. سپس با بررسی دقیق آنها به این نتیجه برسید كه كدام یك از آنها جزو ۱۰ تا ۲۰ درصد از كارهایی هستند كه ۸۰ یا ۹۰ درصد از نتایج موردنظر شما را به بار می‌آورند.

سپس وارد عمل شوید و تصمیم بگیرید كه دقت بیشتری در فعالیت‌های محدودی كنید كه می‌تواند در زندگی شما تحول واقعی ایجاد كند یعنی وقت كمتری صرف فعالیت‌های كم اهمیت‌تر كنید. اگر به این قانون ساده عمل كنید، می‌توانید همزمان اوقات فراغت و درآمد و كارایی خود را دوبرابر كنید.

اوقات فراغت داشته باشید

سعی كنید این قالب ذهنی قدیمی را كه تنها راه افزایش موفقیت و درآمد، افزایش ساعت كاری است، بشكنید. وقتی شما با صرف انرژی كم به اهداف خود برسید، مسلما وقت بیشتری برای اوقات فراغت خواهید داشت. همین امروز تصمیم بگیرید حداقل یك روز در هفته را صرف تفریح و امور شخصی كنید. در این تعطیلی به هیچ وجه خود را درگیر كار نكنید و ذهن‌تان را از تمام درگیری‌های كاری آزاد كنید.

تمركز كنید، رشد ‌كنید

اساس زندگی توجه است. توجه شما به هر چیز جلب شود، قلب‌تان هم به همان سو می‌رود. معطوف كردن توجه از فعالیت‌ها و اهداف كم‌ارزش‌تر به موارد ارزشمند برای هر كار در زندگی، اساسی است. توجه متمركز در زندگی مثل ذره‌بینی است كه می‌تواند اشعه خورشید را متمركز كند و حرارت شدید و آتش پدید آورد.

با تمركز روی فعالیت‌های ارزشمند، در واقع می‌توانید از تمام توان خود بهره ببرید و از هدر‌رفتن آن جلوگیری كنید. قانون بازده مضاعف مربوط به استفاده از روش تمركز است. این قانون چنین است: هر چه بر ارزشمندترین و مؤثرترین فعالیت‌های خود بیشتر تمركز كنید، متبحرتر می‌شوید و زمان كمتر و در نتیجه، هزینه كمتری برایش صرف می‌كنید. به این ترتیب، بازده شما در مقابل تلاش و انرژی صرف شده افزایش پیدا می‌كند.

این راه دیگری برای دو برابر‌كردن همزمان درآمد و زمان فراغت است. وقتی شما با تمركز روی ارزشمندترین‌ها هزینه خود را پایین بیاورید، می‌توانید به رقابت با دیگران بپردازید و سهم موفقیت خود را نیز افزایش دهید.

ارزش‌ها را مشخص كنید

باید ارزش‌های مهم و ترتیب آنها را برای خود مشخص كنید و پایه آینده حرف‌های خود را روی این ارزش‌ها بگذارید. انسان هنگامی بیشترین احساس رضایت و موفقیت را دارد كه زندگی‌اش مطابق والاترین ارزش‌ها و عمیق‌ترین اعتقاداتش باشد.

انسان‌هایی كه كارایی بالایی دارند، همیشه در مورد باورهایشان و این‌كه نمود چه ارزش‌هایی باید باشند، صراحت دارند و از آنها منحرف نمی‌شوند. ارزش‌های شما سلسله مراتب دارد. بعضی در رده‌های بالاتر و برخی پایین‌ترند.

اگر در مورد ارزش‌های رده بالا و مهم خود مصالحه كنید، نتیجه آن، تنش و ناراحتی و پایین آمدن كارایی است. گاهی ارزش‌ها اصول سازمان‌دهنده نامیده می‌شوند. در صورتی كه ارزش‌هایتان و اولویت‌بندی آنها برایتان روشن باشد، تصمیم‌گیری در مواقع حساس برایتان بسیار آسان‌تر خواهد شد. پیش از آن كه هر كاری را شروع كنید، ارزش‌های خود را مشخص كنید.

در این صورت، اگر در جریان كار به مشكلی برخورد كردید، می‌توانید از خود بپرسید: براساس این ارزش‌ها چطور با این وضع خاص برخورد كنم؟ وقتی ارزش‌ها را مشخص كردید، ببینید رفتار آینده‌تان چگونه باید باشد تا ارزش‌هایی كه برایتان اهمیت دارند رعایت شود. ارزشی را كه برایتان از دیگر ارزش‌ها مهم‌تر است، انتخاب كنید. این همان نقطه تمركز شما و اساس رفتارها و تصمیم‌گیری‌های شماست.

تصویر ذهنی روشنی داشته باشید

بخش دوم روش تمركز این است كه یك تصویر ایده‌آل و شفاف پنج‌ساله یا بیشتر از زندگی حرفه‌ای‌تان بسازید. تصور كنید كه در پنج سال آینده، همه چیز كامل و زندگی شما از هر نظر ایده‌آل است. این تصویر باید با ارزش‌های شما همخوانی داشته باشد.

این سوال‌ها را از خود بكنید: شغل یا موفقیت شغلی‌تان چه ویژگی‌هایی دارد؟ بیشتر اوقات چه می‌كنید؟ درآمد شما چقدر است؟ با چه افرادی همكاری دارید؟ چقدر مسئولیت به عهده‌تان است؟ در چه نوع شركت یا صنعتی مشغول كارید؟

كلام راهنمایتان را مشخص كنید

كلام راهنما توصیفی است ایده‌آل از آنچه می‌خواهید در آینده شغلی به آن برسید كه هم قابل دسترسی و هم قابل‌سنجش. كلام راهنمای روشن براساس ارزش‌هایتان نوشته می‌شود.

هدف‌های شغلی‌تان را تعیین كنید

هدف‌های شما علت اصلی فعالیت‌های شماست. پس از تعیین ارزش‌ها، روشن‌كردن تصویر آینده، كلام راهنما و هدف‌ها، زندگی كاری‌تان را طوری سازماندهی كنید كه روزانه هر ساعت در این چارچوب حركت كنید. هدف‌ها باید روشن، مكتوب، در دسترس و دارای برنامه زمان‌بندی‌شده برای اجرا باشند. شما باید هر روز روی آنها كار كنید.

هر هدف باید معیاری برای سنجش عملكرد داشته باشد تا بتوانید نزدیك یا دورشدن از هدف را به وضوح تشخیص دهید. برای مثال، معیار می‌تواند میزان درآمد سالانه یا میزان رضایت مشتری‌هایتان از خدمت‌تان باشد.

دانش و مهارت خود را به روز كنید

چه دانش و مهارت جدیدی نیاز دارید تا به هدف‌هایتان برسید و تصویر ذهنی آینده‌تان را به واقعیت تبدیل كنید؟ به خاطر داشته باشید اگر در حال بهترشدن نباشید، در حال بدترشدن هستید. برای دستیابی به مهارت‌های مورد نیازتان چه برنامه‌ای دارید؟
 
 
 

Image CAPTCHA
کد نمایش داده شده در تصویر روبرو را در کادر بالا وارد نمایید.